Banki Żywności - logotyp

Celem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 jest dotarcie z pomocą żywnościową do grup osób najbardziej potrzebujących w całej Polsce. Program jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Od sierpnia 2016 roku rozpoczęła się realizacja Podprogramu 2016, w ramach którego osoby najbardziej potrzebujące będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, jak również możliwości uczestniczenia w różnych działaniach wspierających, edukacyjnych i włączających.

Od września 2016 poprzez MGOPS Jarocin, osoby zakwalifikowane do objęcia pomocą, będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, która cyklicznie będzie dystrybuowana w formie paczek żywnościowych.  Pomoc w ramach PO PŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej, których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej (951 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 771 zł dla osoby w rodzinie), na podstawie skierowania wystawionego przez właściwy terytorialnie Ośrodek Pomocy Społecznej, lub w przypadku osoby bezdomnej – oświadczenia podpisanego w organizacji.

Do 14 czerwca 2017, każda z osób otrzymujących paczki żywnościowe, otrzyma w nich produkty następującego typu: makaron jajeczny, ryż biały, herbatniki, mleko UHT, groszek z marchewką, fasolę białą, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, gulasz wieprzowy z warzywami, filet z makreli w oleju,  szynkę drobiową, cukier biały, olej rzepakowy.

Prócz wsparcia żywnościowego, MGOPS Jarocin, realizować będzie cykliczne działania warsztaty kulinarno-żywieniowe z elementami edukacyjnymi.

Poza powyższymi działaniami realizowanymi w ramach działań statutowych MGOPS Jarocin, prowadzone będą również działania współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w postaci ciekawych warsztatów edukacyjnych dotyczących wzmacniania samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego.

Warsztaty kulinarne z elementami edukacyjnymi mają na celu zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania (w tym indywidualne konsultacje z dietetykami) i przeciwdziałania marnowaniu żywności. Skierowane są do różnych grup pokoleniowych. Prowadzone są przez ekspertów kulinarnych, kuchmistrzów i dietetyków pokazujących różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania artykułów spożywczych.

Dodatkowo MGOPS Jarocin, będzie udzielał informacji o miejscach, w których osoby objęte Programem POPŻ mogą skorzystać z działań w ramach projektów EFS oraz jak uzyskać pomoc w korzystaniu z takich działań,

Podsumowanie realizacji Podprogramu POPŻ 2015

Podprogram 2016 jest kontynuacją Podprogramu 2015, realizowanego w okresie V 2015 – VI 2016 w ramach którego MGOPS Jarocin objął wsparciem żywnościowym 763 osób. Obok dystrybucji paczek, prowadzone były również działania warsztaty kulinarno-żywieniowe z elementami edukacyjnymi oraz przekazywanie informacji o miejscach gdzie realizowane są działania EFS.

 

POPŻ 2016 – harmonogram działań towarzyszących:

13.10.2016r. o godz.10.00 i godz.13.00  w Jarocinie ul. Zaciszna 6

odbędą się warsztaty kulinarno-żywieniowe z elementami edukacyjnymi