W poniedziałek 16 września w siedzibie Centrum Usług Społecznych w Jarocinie odbyło się spotkanie konsultacyjne z instytucjami wspierającymi osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Podczas spotkania rozmawiano o formach wsparcia jakie realizowane są przez gminę i powiatowe instytucje.
Spotkanie rozpoczęła pani Burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska oraz Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Jarocinie Igor Armon, którzy przywitali przedstawicieli takich instytucji jak ZUS, PCPR, Środowiskowego Domu Samopomocy (ŚDS) oraz organizacje pozarządowe takie jak Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ), Jarocińskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Senior”, Centrum Integracji Społecznej (CIS).
Igor Armon omówił program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego -edycja 2025, do którego zgłosiło się 60 osób ( w tym 55 osób dorosłych oraz 5 dzieci). Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Jarocinie przedstawił zakres usług społecznych, które są realizowane w ramach projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski na lata 2021-2027. Poinformował również, o rodzajach pomocy finansowej, o które mogą starać się osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie. Wspomniał również, iż od nowego roku CUS stara się pozyskać dotację i wprowadzić nowe programy takie jak : „ złota rączka” oraz „ taksówka dla seniora”.
Uczestnicy spotkania mogli bezpośrednio uzyskać informację od pracowników ZUS, którzy udzielali informacji o świadczeniach dla osób z niepełnosprawnością wypłacanych przez tą instytucję, a są nimi: świadczenia wspierające, świadczenia uzupełniające oraz dodatek pielęgnacyjny.
Z kolei pracownicy PCPR przekazali ważne informacje dotyczące końca ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Wniosek o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności można złożyć 2 miesiące przed końcem terminu, jednocześnie osoba z niepełnosprawnością otrzymuje zaświadczenie, że wniosek o wydanie nowego orzeczenia został złożony co potwierdza ważność starego orzeczenia do sześciu miesięcy.
Zostały poruszone również kwestie dotyczące utrudnień związanych z dotarciem do siedziby PCPR-u oraz ograniczoną i małą liczbą uczestników warsztatów WTZ oraz ŚDS. Pani Burmistrz skrupulatnie wysłuchała wszystkich zastrzeżeń i postarała się stworzyć linię autobusową, która będzie bezpośrednim dojazdem do siedziby PCPR-u, natomiast pani kierownik PCPR przedstawiła, iż od dłuższego czasu wnioskuje do powiatu
o zmianę lokalizacji. Jeżeli chodzi o kwestę dotyczącą małej liczby osób mogących uczestniczyć w warsztatach dla osób z niepełnosprawnością w WTZ oraz ŚDS to gmina stara sią zakupić budynek, w którym będzie mogło korzystać więcej uczestników.
Osoby uczestniczące w konsultacjach mogły indywidualnie porozmawiać z przedstawicielami instytucji oraz zadać nurtujące ich pytania oraz otrzymać wskazówki jak się starać o pomoc w poszczególnych instytucjach.
Spotkanie zostało zakończone przez dyrektora Centrum Usług Społecznych w Jarocinie zaznaczając, iż w Jarocinie dzieje się dużo jeżeli chodzi o pomoc dla osób z niepełnosprawnością . Na terenach gmin ościennych jest mniej działań realizowanych, co związane jest z możliwością finansową gmin.
Ustalono, iż będą odbywać się sukcesywnie kolejne spotkania zwłaszcza w momencie wprowadzania nowych usług dla osób z niepełnosprawnością. Warto dodać iż, osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie zostały zachęcone do przekazywania jakie tematy ich interesują i jakie mają być poruszane na kolejnych spotkaniach.